Pomoćnik direktora Kancelarije za evropske integracije Vlade Republike Srbije Sanda Šimić izjavila je danas u Subotici da naša zemlja u narednom sedmogodišnjem finansijskom planu EU može da računa na sličan iznos sredstava za finansiranje projekata kao i do sada, ali će zahtevi za podnosioce projekata biti veći. Šimić je na okruglom stolu "EU fondovi dostupni Srbiji", koji je Evropski pokret u Srbiji organizovao u Subotici u saradnji sa Evropskim pokretom u Srbiji – Subotica, podsetila na to da se krajem ove godine završava sedmogodišnja finansijska perspektiva EU. Od 2014. počinje nova, koja će trajati do 2020. godine, a u kojoj će za projekte iz Srbije biti opredeljen sličan nivo sredstava kao u periodu koji je na izmaku. Institucije će kroz prijavljivanje projekata morati da jasno obrazlože kako njihov projekat doprinosi ostvarivanju ciljeva definisanih programom, kao i kako će obezbediti održivost projekta, odnosno njegov vidljiv uticaj na teritoriji koja je obuhvaćena programom.
Pomoćnik direktora Kancelarije za evropske integracije Vlade Republike Srbije Sanda Šimić izjavila je danas u Subotici da naša zemlja u narednom sedmogodišnjem finansijskom planu EU može da računa na sličan iznos sredstava za finansiranje projekata kao i do sada, ali će zahtevi za podnosioce projekata biti veći.
Šimić je na okruglom stolu "EU fondovi dostupni Srbiji", koji je Evropski pokret u Srbiji organizovao u Subotici u saradnji sa Evropskim pokretom u Srbiji – Subotica, podsetila na to da se krajem ove godine završava sedmogodišnja finansijska perspektiva EU.
Od 2014. počinje nova, koja će trajati do 2020. godine, a u kojoj će za projekte iz Srbije biti opredeljen sličan nivo sredstava kao u periodu koji je na izmaku, ukazala je ona.
Prema njenim rečima, institucije će kroz prijavljivanje projekata morati da jasno obrazlože kako njihov projekat doprinosi ostvarivanju ciljeva definisanih programom, kao i kako će obezbediti održivost projekta, odnosno njegov vidljiv uticaj na teritoriji koja je obuhvaćena programom.
Šimić je rekla da će pretpristupni fondovi IPA za zemlje poput Srbije u periodu do 2020. godine obuhvatiti osam programskih ciljeva, od kojih svaka zemlja treba da se odluči za tri ili četiri, pri čemu će akcenat biti stavljen na projekte prekogranične saradnje.
Današnja diskusija je bila posvećena evropskim fondovima koji trenutno stoje na raspolaganju organizacijama i institucijama iz naše zemlje, njihovom značaju i primerima dobre prakse.
Razgovarano je i o komponenti IPA u okviru programa pomoći EU Srbiji, stepenu upotrebe IPA sredstava, kao i dometima, namerama, spremnosti i mogućnostima Srbije da se postepeno pripremi za upotrebu EU fondova, koji će joj biti na raspolaganju kada postane članica.
Okrugli sto je organizovan u okviru projekta "Evropska unija – prilika ili prepreka?", koji Evropski pokret u Srbiji i Mreža Evropskog pokreta u Srbiji sprovode uz podršku Kancelarije za evropske integracije.
Nakon završetka skupa otvorena je i izložba fotografija "Primenjena nostalgija", nastalih u glavnom gradu države koja predsedava EU (fotograf iz Srbije) i Beogradu (fotograf iz Litvanije).